Monday, December 16, 2013
Sunday, December 15, 2013
რას გვიამბობენ ისინი
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
თემეN2რას გვიამბობენ ისინი
|
მასწავლებლის გვარი სახელი
|
მაია კაკაჩიშვილი
|
სწავლების საფეხური
|
საფეხური N3
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა 10. განსაკუთრებული შესაძლებლობის არ გყვავს.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსმენისა და ზეპირმეტყველების
უნარის განვითარება.თემის შინაარსის ორიენტირება.სავარჯიშოს პირობების გაგება.
მოსმენილ ტექსტში საჭირო ინფორმაციის ამოცნობა.სიხშირის გამომხატველი კონკრეტული
ენობრივი მექანიზმის გაგება-გამოყენება.შეძლებენ ვარაუდების გამოთქმას მიწოდებული
ინფორმაციის მიხედვით მოსასმენი ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ.მოსმენილი ტექსტის
შინაარსისშედარებას საკუთარ ვარაუდებთან და მსგავსება- განსხვავებას სომეხი ხელოვანები ბიოგრაფიასთან,ისტორიასთან.
|
წინასწარი ცოდნა
|
წინასწარ მიწოდებული ინფორმაცია ხელოვნების შესახებ
|
ხმამაღალი კითხვა (კითხვის ტექნიკურ-მოტორული უნარ-ჩვევა)ხერხი;მოსმენა
გამომსვლელების.ენობრივი კონსტრუქციების სწორად გამოყენება. ხერხი წერითი სავაარჯიშოს
შემოწმება .მოსწავლე რამდენად მონაწილეობს ჯგუფურ სამუშაოში რამდენად თანამშრომლობს
მეწყვილესთან ხმამაღალი კითხვის გასაუმჯობესებლად. გაკ.ჩართულობა; ხერხი;დაკვირვება რამოდენიმე მოსწ.-ზე რამდენადმონაწილეობენ
ისინი შეჯამებისას სწორი პასუხების გარკვევაში. ქრონოლოგიური თანმიმდევრობის ამოცნობა;
ხერხი; საკლასო დავალებების ამოცნობა. ჯგუფური მუშაობის უნარი(ფუნქციების განაწილებას)
ხერხი; შეფასების სქემა.ჯგუფი ფასდება 10 ქულით.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
წიგნი,მზა პროდუქციას ნახატებს
ცარცი დისკი .
|
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა;1 ორგანიზება; მიცემული დავალების შემოწმება10-15წთ .აქტივობა2;მასწავლებელი ხმამაღლა კითხულობს ტექსტს მოსწავლე თვალს
ადევნებს და გზადაგზა უცნობ სიტყვებს ასხელებს რომეისაც მასწავ.წერს დაფაზე ტექსტის
წაკითხვის შემდეგ მასწ დაყოფს ბავშვებს წყვილებში ,სთხოვს ამოიცნონ სიტყვების მნიშვნელობები.
სიტყვებს რომელსაც ვერ ამოიცნობენ მასწავლებელი განმარტავს. აქტივობა 3. ორგანიზება
ჯგუფებში20წთ მუშაობა მოტორულ-უნარჩვევებზე ხმამაღლა კითხვაზე მასწავლებელი აწყობს
კონკურსს ხმამაღლა კითხვაში.ჯგუფები მოემზადებია. მასწ.რიგრიგობითაკითხებს ყველა
ჯგუფს გამოვლინდება სუსტი და ძლიერი ჯგუფი.
მოხდება მათი წახალისება. აქტივობა4 ორგანიზება წყვილებში10წთმასწავლებელი დაფაზე
წარმოადგენს ნახატებს სომეხი და ქართველი
მხატვრების მოხდება მათი ამოცნობა.მოსწავლეებს
აწყვილებს სთხოვს ამოიცნონ ნახატებიდა
რა იციანმათ შესახებ მოკლე პრეზენტაცია. აქტივობა 5.საშინაო დავალების მიცემა
|
|
|
Friday, December 13, 2013
proeqti...
პროექტის სახელწოდება
|
გარემოს დაბინძურება
|
პროექტის იდეა
|
როგორ დაიცვან თავიანთი ქალაქი
|
პროექტის აქტუალობა
|
მარტივად და საინტერესო გავუხადოთ სწავლება.1როგორ ბინძურდება ჰაერი.
2როგორი დაბინძურებაა ხმელეთზე.როგორ აბინძურებენქუჩებს,წყალს დაბინძურების
წარმოშობის ტიპები დამიზეზები.
|
პროექტის მიზანი
|
ერთმანეთის აზრების გაზიარება და საუკეთესო აზრის პრეზენტაცია
|
მონაწილეთა ასაკი
|
15-16
|
ვ ადები/ხანგრძლივობა
|
5-დღე
|
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები
|
გაიგებენ რა ზიანის მოტანა შეუძლია ბუნებისადმი არასწორ დამოკიდებულებას.
განუვითარდებათგარემოზე პასუხისმგებლობის გრძნობა.
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო/ისტ
|
პროექტის მსვლელობა
|
მოსწავლეები გაეცნობიან საპროექტო თემას
(ჯგუფურად)გაეცნობიამ პროექტის შეფასების კრიტერიუმებს .შერჩეული თემის
მიხედვით მოსწავლეები გაეცნობიან საკითხების ჩამონათვალს რომლის მიხედვითაც შეადგენენ კითხვებს(ჯგუფ.)
ა) ,,ნაგავსაყრელები"მაშინ ის გაეცნობა
საპროექტო თემის საკითხების ჩამონათვალს, მოსწავლ,ეები შეარჩევენ რესპოდენტებს.შეადგენენ
კითხვებს.დაგეგმავენ ინტერვიუებს(ჯგუფ)
ჯგუფები გააცნობენ ერთმანეთს შედგენილ კითხვარებს,საერთო ძალისხმევით
გააუმჯობესებენ,შეავსებენ.(მთელი კლასი)
|
საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
|
ბუნება/გეოგრაფია.
|
პროექტის ხემძღვანელი მასწავლებელი
|
მაია კაკაჩიშვილი
|
ხელმძღვანელის ელ:ფოსტა:
|
m.kakachishvili 2012@gmailcom.
|
პროექტის ვებ-გვერდი
|
Subscribe to:
Posts (Atom)